מדריך משכנתא,השוואת משכנתאות

משכנתא

מדריך משכנתא,השוואת משכנתאות
Home » בלוג » גרירת משכנתא

גרירת משכנתא

המדריך המלא לגרירת משכנתא

רוב הישראלים מחליפים את מקום מגוריהם יותר מפעם אחת לאורך החיים. בחלק גדול מהמקרים, נעזרים רוכשי הדירות בהלוואות משכנתא מגופים שונים, אך מה קורה במידה ואתם מעוניינים לרכוש דירה חדשה ולשדרג את איכות החיים, אך עדיין נמצאים בתקופת החזר ההלוואה על המשכנתא הקודמת שלכם? בכתבה הבאה תמצאו מידע רלוונטי בנושא גרירת משכנתאות.

גרירת משכנתא היא למעשה פעולה במהלכה אנו "גוררים" את המשכנתא מהדירה הישנה שלנו לדירה החדשה. פעולה זו מאפשרת לנו להתקדם בחיים ולרכוש דירה חדשה יותר המותאמת לצרכינו, במידה ועדיין לא פרענו את הלוואת המשכנתא הקודמת על הדירה הישנה. גרירת משכנתא היא למעשה שמירת ההלוואה הקיימת תוך כדי החלפת שעבוד הנכס החדש לגוף המלווה את ההלוואה.

גרירת המשכנתא כיצד?

במידה וגם אתם מעוניינים להחליף את דירתכם הנוכחית בדירה אחרת, ובמידה וגם אתם עדיין נמצאים בתקופת החזר ההלוואה (משכנתא) על הדירה, תוכלו לדרוש מהבנק לבצע פעולה של גרירת משכנתא, המאפשרת לכם למכור את הנכס הקודם, להתחייב לרכישת הדירה החדשה, להמיר את השעבוד מהדריה הקודמת לדירה החדשה, ולהמשיך לשלם את המשכנתא בהתאם לתנאי גרירת המשכנתא שאושרו על ידי הגוף המלווה.

תהליך גרירת משכנתא חייב לקבל את אישור הבנק למשכנתאות בו קיבלתם את הלוואת המשכנתא הקודמת, וברוב המקרים, הבנקים השונים למשכנתאות אינם מערימים קשיים בביצוע הליך זה. הבנקים למשכנתאות אינם מורשים לסרב לביצוע הליך גרירת משכנתא, ואף אינם יכולים להתנות את התהליך בשינוי התנאים כפי שסוכמו עימכם בתנאי המשכנתא. במידה והבנק המלווה מחליט שלא לאפשר לכם את ביצוע גרירת המשכנתא, הוא מחויב לספק לכם נימוקים פרטניים וחלופות אפשריות, לרבות, העמדת ערבות בנקאית וכדומה.

מסמכים הנדרשים לביצוע גרירת משכנתא

לצורך ביצוע הליך גרירת המשכנתא תאלצו להציג בפני הבנק המלווה את המסמכים הבאים:

חוזה מכירות הנכס הנוכחי (אותו נכס בגינו נטלתם את המשכנתא),

חוזה רכישה של הדירה החדשה (הנכס אותו אתם מעוניינים לשעבד לצורך גרירת המשכנתא),

אישורים משפטיים אודות הנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש (ברוב המקרים, הבנקים יאשרו את ביצוע גרירת המשכנתא-רק כאשר פרויקט המגורים או הבית הפרטי שאתם בונים נמצא כבר בשלבי בנייה מתקדמים באישור משפטי).

חתימת ערבים (במידה וקיימים בהלוואה הנוכחית) לצורך ביצוע גרירת המשכנתא,

חתימה על הסכם הלוואה חדש מול הבנק

ועוד מסמכים שידרשו על ידי הבנק למשכנתאות בהתאם למצבכם הכלכלי.

סיבות שונות לסירוב הבנק לביצוע הליך גרירת המשכנתא

ברוב המקרים, הבנק מחויב על פי נהלי ההלוואות לרכישת דירה לאפשר לכם לבצע הליך גרירת משכנתא, וזאת במידה ואתם עומדים בתנאים השונים. באופן עקרוני, רצוי לבדוק את אפשרויות גרירת המשכנתא עוד בזמן העמדת הלוואת משכנתא ראשונה. בחוזה המשכנתא שאתם נוטלים מופיעים כלל הסעיפים הנוגעים בנושא גרירת המשכנתא במקרה הצורך בעתיד לבוא, מומלץ לעיין בכל הסעיפים השונים בעיון רב ובליווי אנשי מקצוע עוד בטרם פתיחת תיק המשכנתא.

סירוב הבנק למשכנתאות לביצוע הליך גרירת משכנתא כולל בין היתר את הסיבות הבאות:

רכישת דירה ביישוב אחר- סיבה זו נפוצה בעיקר בתנאי הלוואת משכנתא לזכאים המעוניינים לעבור ליישוב אחר שאינו נכלל באזורי העדיפות הלאומיים עליהם קיבלתם נקודות זכאות. במקרה זה יכול הבנק לסרב לבקשתכם ולדרוש מכם ערבויות או פיקדונות לצרכי ביצוע ההליך.

מקרים בהם מכירת הדירה הישנה אינה מספיקה לצרכי מימון הדירה החדשה- במקרים אלו, נדרשים הרוכשים לקחת עוד הלוואה לצרכי השלמת מימון העסקה. בחלק מהמקרים, יעדיפו הרוכשים להיעזר בשירותי בנק אחר ולכן התהליך דורש בירוקרטיה ארוכה יותר המחויבת להיות חלק מסעיפי חוזה המשכנתא שלכם.

אנא מלא את פרטיך לשם קבלת סיוע ומידע מנציג מומחה למשכנתאות

אנא מלא את פרטיך לשם קבלת סיוע ומידע מנציג מומחה למשכנתאות

מעוניינים לקבל הצעת מחיר לביטוח משכנתא

בשליחת הודעה אני מאשר שקראתי ואישרתי את תנאי השימוש ואני מאשר קבלת הצעות ודיוור.

אנא מלא את פרטיך לשם קבלת סיוע ומידע מנציג מומחה למשכנתאות

פנייתך התקבלה. יועץ משכנתאות יחזור אליך בהקדם.
רוצה לקבל הצעה משתלמת לביטוח משכנתא?

השאירו פרטים וקבלו הצעה אטרקטיבית
לביטוח משכנתא מסוכן או חברת ביטוח למשכנתאות